1 března, 2021 Od golftimecz Off

O golfovém míčku a jeho konstrukci

Každý z nás si jistě bude celý život pamatovat na chvíli, kdy ho jeho první učitel golfu učil uchopit správně hůl. Jak je to složité a zdánlivě nepřirozené, než na to člověk po stovkách pokusů přijde! Ale naopak už první dotyk golfového míče v dlani zájemce o tento sport je příjemný, přátelský, důvěrný. Jako by vyzařoval tu schopnost nespoutaného letu, tu nádheru pohybu, ten um a důmysl, který do něj vložily generace hráčů, výzkumníků a výrobců.
Po světě jsou každoročně vyrobeny a odehrány miliardy golfových míčů. Armáda golfistů, čítající několik desítek milionů lidí ze všech kontinentů, má velikou spotřebu. Odhaduje se, že průměrný hráč kupuje ročně dva až pět tuctů nových míčů do hry a zároveň nakoupí (a ztratí nebo utopí v tréninku) více než šedesát míčů hraných. Navíc ještě ta kvanta jednoduchých míčů, které hrdinsky až do úplného rozpadu slouží na cvičných loukách – driving range.
Na první pohled je mezi různými golfovými míči, jak je můžeme vidět v úhledných krabičkách v golfových prodejnách, minimální nebo téměř žádný rozdíl. Mnohem nápadnější je rozdíl v cenách: najdete míček za třicet korun, ale také za 150. Ovšem ty nejdůležitější rozdíly se skrývají až pod krásným bílým povrchem. A právě ty méně nápadné rozdíly mohou ovlivnit výsledky vaší hry, mohou Vám při hře pomoci podporou vašich předností nebo naopak při špatném výběru umocní chyby.
Jak si vybrat ten pravý míč? K lepší orientaci v této problematice jsme právě pro Vás v naší obchodní společnosti GOLF TIME, specializované na dovoz, velkoobchodní prodej, potisk a zásilkovou službu v oboru golfové míče, sestavili tento informační materiál. Věříme, že Vám, zejména těm, kdo s golfem začínáte, pomůže zorientovat se v problematice golfových míčů a že se s Vámi a dalšími spokojenými hráči golfu budeme setkávat na stále početnějších a hezčích českých golfových hřištích.

O golfovém míčku a jeho konstrukci

Hráč odpálí, jak umí a jak může. Co se děje dál, je věcí fyzikálních zákonů, přírodních jevů i golfového štěstí. Ale ještě předtím, než se míč vznesl, pracovalo hodně lidí na tom, aby měl ty nejdokonalejší možné vlastnosti, aby mohl podpořit hru, aby se mohl stát hrdinou skvělého okamžiku, nositelem četných tužeb a emocí, aby zúročil hodiny tréninku.

Míč musí letět co nejdále, co nejpřesněji, krásným obloukem a přímo tam, kam si ho přeje hráč umístit. Ten, kdo udělí míči rychlost, směr i rotace, je samozřejmě hráč golfu. A ten, jehož povinností je hráči dodat dokonalý míč, který plně vyhovuje typu hráče, způsobu jeho hry i pravidlům golfové federace, je výrobce. Tato stránka má za úkol stručně Vám osvětlit právě tuto technickou část problematiky golfového míčku.

Jádro

Použitý materiál a velikost jádra určují základní charakteristiky přenosu energie úderu. Využívají se jádra gumová, titanová, wolframová (tungsten) a to většinou ve směsích. Některé firmy používají jádra tekutá nebo plastická. Tvrdší jádra mají obecně delší dolet. Měkčí zase zvyšují kontrolu míče

Obal

Obal svou tloušťkou, tvrdostí a vzorkem (dimply) ovlivňuje odolnost, rotaci a pocit při úderu. Měkčí a silnější obal dává více rotace a možnost větší kontroly rány, zejména při patování a přihrávce. Tvrdší povrch snižuje rotace, včetně nežádoucích – slice a hook.
Obal může být složen ze dvou (double cover) nebo z několika vrstev (multi-layer).

Materiál povrchu

Používají se obecně dva základní typy: tvrdý Surlyn a měkká balata. Oba tyto základní materiály jsou zlepšovány dalšími přísadami. V poslední době se začínají používat materiály, které spojují vlastnosti Surlynu i balaty, např. elastomer, ionomer nebo zylin. Někdy je obal vylepšen další vrstvou (někdy více vrstvami). Občas se používají i směsi titanu.

Mezivrstva – třetí díl

Pro absorbci šoku při úderu se zvláště u měkkých jader používá další vrstva. Nejznámější je elastická (gumová) nit navinutá velmi pevně a systematicky kolem menšího jádra.

Kategorizace míčků

Jednovrstvý míč: celý míč z jednoho kusu, obvykle pouze drivingové míče (1-piece ball)
Dvoudílný míč: jádro z jednoho kusu a jednovrstvý obal (2-piece ball)
Dvoudílný míč: jádro z jednoho kusu a vícevrstvý obal (2-piece multilayer ball, 2-piece double-cover ball)
Trojdílný míč: jádro složené z jednoho dílu, přechodová vrstva a jednovrstvý obal (3-piece ball)
Trojdílný míč: jádro složené ze dvou kusů a vícevrstvý obal (3-piece multilayer ball, 3-piece double-cover ball)
Čtyřdílný a pětidílný míč: různé kombinace dvoudílného jádra a vícevrstvého obalu

 
Golfový míč a pravidla

– vlastnosti golfového míče musí vyhovovat pravidlům golfové federace:

Hmotnost

    nesmí být větší než 45,93 g
    lehčí míče jsou tolerovány
    těžší míč by mohl doletět dále díky větší momentové síle při impaktu
    lehčí míč je jednodušší ‚dostat do vzduchu‘, nabírá výšku i při pomalejším švihu.

Velikost

    průměr míče nesmí být menší než 42,7 mm
    větší míče jsou tolerovány
    menší míč by letěl dále díky menšímu odporu vzduchu
    větší míč má menší tendenci k rotaci
    větší míče se používají speciálně pro potlačení chyb úderů (slice, hook)

Prostorová symetrie

    míč nesmí být vyroben nebo záměrně upraven tak, aby se jeho letové vlastnosti odlišovaly od prostorově symetrického míče
    všechny vrstvy míče musí být sféricky symetrické
    míč se musí chovat stejně při úderu z kterékoliv strany

Počáteční rychlost

    počáteční rychlost míče nesmí překročit 76,2 m/s
    je to rychlost míče těsně po úderu, testuje se na kalibrovaných přístrojích
    jeden z parametrů golfu – přímo souvisí s parametry hřišť

Celkový dolet

    míč nesmí v průměru doběhnout a doletět dále než 256 m
    testuje se na kalibrovaných přístrojích podle schválených podmínek
    jeden z parametrů golfu – přímo souvisí s parametry hřišť

Používané moderní materiály

Balata – přírodní nebo syntetická měkká hmota, používaná jako povrch nejdražších míčů
Elastomer – materiál obalu, který by měl spojovat vlastnosti surlynu (tvrdý, odolný) a balaty (měkký, citlivý)
Polybutadien – obvyklý základní materiál většiny jader dvoudílných míčů
Surlyn – nejpoužívanější materiál obalu, tvrdší, odolný proti naseknutí a oděru
Zylin – materiál obalu, spojující vlastnosti pocitu kontroly i dostatečné tvrdosti a odolnosti
Všechny používané syntetické polymery modifikují v rozdílné míře různé vlastnosti gumy a jsou obohacovány dalšími přísadami ve směsích (například titan, wolfram/tungsten).

Dimply

Vylisované důlky v povrchové vrstvě míče. Tvoří vzorek povrchu míče a velmi ovlivňují dráhu, dolet a zejména přesnost letu míče. Nejvýraznější vnější odlišnost pro rozlišení míčů jednotlivých výrobců.
Funkce dimplů: ovlivňují obtékání míče vzduchem při letu, snižují odpor vzduchu při průletu, ale jejich hlavní funkce je co nejdéle udržet původní udělenou rychlost, podpořit rotaci a zmenšit zbrzďování.

    hluboké: způsobují menší rotaci (než plošší dimply), ta snižuje zdvih, způsobuje nižší dráhu letu s kratším časem míče ve vzduchu.

    širší, ploché: dávají vyšší dráhu letu a delší čas letu míče

Počet dimplů: obvykle od 300 do 500. Počet dimplů je méně důležitý, než kombinace jejich velikosti, hloubky a rozmístění. U nových typů míčů dimply pokrývají přes 85 % celkové plochy.

Efekty kombinací dimplů: výrobci se velmi snaží objevit tu nejlepší kombinaci dimplů na povrchu míče. Existuje několik základních kombinací, které jsou vyzkoušené a používané – tetrahedron, octahedron, dodecahedron, cube, icosahedron. Cílem, jemuž je možné se nekonečně přibližovat, je plynulý nerušený ideální let míče.